Giriş Sayfası Pilates Nedir? Reformer Hamilelikte Pilates Biz Kimiz ? Joseph Pilates Ziyaretçi Defteri İletişim  
İzmir Pilates Karşıyaka Bostanlı Pilates ve Power Plate Kursu Pilates izmir

 

JOSEPH PİLATES

    Tekniğin bulucusu Joseph Pilates, 1880’li yılların başında Almanya’da doğdu. Çocukluğundan beri astım ve raşitizm rahatsızlıklarıyla mücadele etti. Joseph Pilates, bu hastalıkları yenme yolundaki kararlılığı ile eşsiz bir egzersiz tekniği geliştirdi. Bu hedefine ulaşmaya çalışan Joseph yoga, boks eskrim ve cimnastikle uğraşmıştı. 

    Birinci Dünya Savaşı sıralarında İngiltere’de boksör olarak bulunan Joseph Pilates savaş esnasında esir olarak kampa alındı. Kampta olduğu sürece diğer tutsaklarla birlikte kendi geliştirdiği egzersizi yapmaya başladı. 1918-1919 yıllarında bastıran grip salgını Joseph Pilates’in günlük olarak çalıştırdığı tutsaklar hariç herkesi vurdu. Kısa sürede fark edilen bu durum karşısında Joseph Pilates’e hastanede iş verildi. Sorumlu olduğu 30 hastayla hergün egzersiz yapan joe hasta yataklarına yaylar takarak ilk cadillac’ı oluşturdu.

    Kamp sonrası Almanya’ya geri dönen Joseph burada Nazi polislerini çalıştırmaya başladı. Ancak bu durumdan çok hoşnut olmayan Joseph deniz yoluyla Amerika’ya gitmeye karar verdi ve bu yolculuğu sırasında eşi hemşire Clara ile tanıştı. 1926 da New York’ta 8. caddede New York City Ballet ile aynı binada bir daire kiralayarak ilk pilates studiosunu açtılar ve kontroloji adını verdiği egzersiz sistemini uygulamaya başladılar. Joseph Pilates geliştirdiği egzersizlerin yanı sıra Reformer, Wunda Chair, Ladder Barrel, Cadillac ve Spine Corrector gibi günümüze kadar gelen ekipmanları geliştirdi ve bunları hastalarına göre modifiye etti. 1967 yılında stüdyoda çıkan yangında kendi yaptığı aletleri kurtarmak isterken dumandan boğularak öldü. Eşi Clara 1977 yılında öldü. Ölene kadar bu tekniği devam ettirdi.

 

 

 

Giriş Sayfası |  Bel Fıtığı | Hamilelikte Pilates